100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa Elektrik Satış ve Ticaret arrow Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular


Slayt1 - Kopya.JPG (40 KB)

Serbest Tüketici Nedir? Nasıl indirimli elektrik kullanıcısı olabilirim?

Serbest Tüketici, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)  tarafından belirlenen yıllık asgari elektrik tüketiminin üstünde tüketimde bulunan tüm kurum ve kuruluşlardır. Yönetmeliğe göre 2024 yılında, 2023 yılı içerisinde sayacından geçen toplam tüketimi asgari 950 kWh ve üzerinde olan tüm tüzel kişiler tedarikçilerini serbestçe seçerek indirimli elektrik kullanabilmektedirler.

Serbest Tüketici hakkında detaylı bilgi almak için elektrik.satis@ronesans.com’a üzerinden ya da     +90 312 840 15 50 numarası ile bize ulaşabilirsiniz. 

Serbest Tüketici olarak temel haklar nelerdir?
Serbest Tüketici limitini aşan aboneler Serbest Tüketici olma hakkı kazanmaktadır.  Serbest Tüketici, yapmış olduğu ikili anlaşma çerçevesinde istediği enerji tedarik şirketinden elektrik alabilmektedir.  Serbest Tüketicinin enerji aldığı şirketten ayrılması halinde aldığı hizmet kesintiye uğramamaktadır. İlgili görevli tedarik şirketinden, kurul tarafından onaylanan ulusal tarifeler üzerinden elektrik almaya devam etmektedirler.  

Serbest Tüketiciler için tüketimin düşük olup olmadığına nasıl karar verilir?
Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre, yıllık elektrik tüketimi 100.000 kWh’tan az olanlar "Tüketimi Düşük Serbest Tüketici" olarak kabul edilir. Bu tüketiciler için asgari anlaşma koşulları yönetmelikte belirlenmiştir. 

Portföy geçişim ne zaman tamamlanır?
Tedarikçi değiştirmesi veya Kurulca onaylanmış perakende satış tarifelerinden enerji almaktayken tedarik şirketinden ikili anlaşma ile enerji alması durumunda portföy değişikliği ile ilgili talebini, içinde bulunulan ayın en geç altıncı gününden önceki son iş günü saat 24:00’a kadar EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.) üzerinden yaparak, ilgili serbest tüketici ile ikili anlaşması olduğunu beyan eder.

Portföy geçişleri hakkında bilgi ve teklif almak için elektrik.satis@ronesans.com üzerinden ya da 03128401550 numarası ile bize ulaşabilirsiniz. 

Serbest Tüketici ile ikili anlaşmalar ne kadar sürer ve sona erme tarihi nasıl belli olur?
Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre, tüketimi düşük Serbest Tüketiciler için belirli süreli ikili anlaşmaların süresi en fazla 3 yıl olabilir.

Yüksek tüketimli serbest tüketiciler için bu sınıra bağlı olmadan anlaşma yapılabilir.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin, 30.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemesi ile tüketimi düşük Serbest Tüketiciler için belirli süreli ikili anlaşmaların sona erme tarihinden en az 60 gün önce, tüketicilere ikili anlaşmanın sona ereceği ve portföy çıkışının gerçekleşeceği tarih bildirilir. 

Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) nedir?
Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT), EPDK’nın belirlediği asgari tüketime sahip ve indirimli elektrik kullanmayan abonelerin tarifesini tanımlamaktadır. Sanayi ve Ticarethane tarifesinde yer alan, 2024 yılı itibari ile asgari tüketim düzeyi yıllık 1 milyon KWh olan aboneler, Son Kaynak Tedarik Tarife’sinden fiyatlandırılmaktadır. İndirimli elektrik sözleşmesi olmayan aboneler %9,38 tedarikçi komisyonu ile Görevli Tedarik Şirketi (GTŞ) üzerinden faturalandırılırlar. 

Enerji piyasası ile ilgili her türlü danışmanlık ve ihtiyaç-tercihlerinize göre elektrik teklifi almak için elektrik.satis@ronesans.com üzerinden ya da 03128401550 numarası ile bize ulaşabilirsiniz. 

Elektrik tedarikçimi değiştirdim, elektriğim kesilir mi?
Elektrik tedarikçiniz değiştiğinde, elektriğiniz kesilmez. Bir tedarikçide iseniz ve sözleşmeniz sona erirse, farklı bir tedarikçi ile anlaşmasanız bile otomatik olarak Ulusal Tarife’ye geçersiniz ve faturanız GTŞ tarafından oluşturulur.

İndirimli elektrik kullanmak istiyorum. Nasıl başvuru yapabilirim?
İhtiyaçlarınız ve tercihlerine göre elektrik ve tedarik teklifi almak için  https://www.ronesansenerji.com/iletisim bağlantısı üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

İndirimli elektrik kullanımı için süre var mıdır?
Sözleşme süresince indirimli elektrik kullanımınız devam edecektir, sözleşme bittiğinde ise indirim sona erecektir. 

İndirimli elektrik kapsamına hangi fiyat bileşenleri dahil değildir?
Dağıtım Bedeli, Belediye Tüketim Vergisi (BTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indirime dahil değildir.

Rönesans Enerji’den elektrik satın almanın vadeleri ve avantajları nelerdir?
Rönesans Enerji Toptan Satış A.Ş., elektrik tedarik ettiği tüketicilerle, müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda avantajlı koşullar sağlayacak şekilde teklif vermektedir. Bu teklifler ön ödemeli ve vadeli teklifler olarak ikiye ayrılmaktadır.  Alternatif ödeme vadelerinde firmanıza özel teklif almak için https://www.ronesansenerji.com/iletisim  bağlantısı üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Fatura nasıl kesilecektir ve hangi kurum tarafından iletilecektir?
Rönesans Enerji ile anlaşma yapmanız durumunda fatura anlaşılan sözleşme koşulları ile düzenlenerek Rönesans enerji tarafından size iletilecektir. 

Dağıtım bedelini kim belirlemektedir?
Dağıtım bedelleri EPDK tarafından belirlenmektedir. https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-1327/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari üzerinden dağıtım bedelleri birim fiyatlarını takip edebilirsiniz. 

Elektrik Dağıtım Şirketi nedir? Görevleri nelerdir?
Elektrik dağıtım şirketi, şehrinizdeki trafo, direk, kablo, sayaç gibi elektrik dağıtım unsurlarının bakım, onarım ve işletmesinden sorumludur. Dağıtım Şirketi, üretilen elektriğin dağıtımından ve sisteminin işletmesinden sorumludur, aynı zamanda sayaçların okunmasında ve kullanılan elektrik tüketimlerinin tedarik şirketine iletilmesine görev almaktadır. 

Perakende Şirketi nedir? Görevleri nelerdir?
Perakende Şirketi, son kullanıcılara elektrik enerjisi satışı yapan ve enerji tedarik hizmetleri sunan şirkettir. Bu şirketler, tüketicilere elektrik temin ederken aynı zamanda faturalama, müşteri hizmetleri ve enerji danışmanlığı gibi hizmetler de sağlar.

Piyasa Takas Fiyatı (PTF) nedir? PTF'yi nereden takip edebilirim?
Gün Öncesi Piyasası'na sunulan tekliflerin arz ve talebe göre eşleşmesiyle oluşan saatlik elektrik enerjisi fiyatıdır. 

Her gün 13.00’da kesinleşmemiş PTF, saat 14.00’da ise kesinleşmiş PTF EPİAŞ tarafından yayınlanır. Günlük 00.00-23.00 zaman aralığı için saatlik değerler liste olarak görüntülenebilmektedir.

PTF saatlik olarak belirlenir, PTF’yi takip etmek için EPİAŞ’ın mobil uygulamasını kullanabilir veya internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
https://seffaflik.epias.com.tr/electricity/electricity-markets/day-ahead-market-dam/market-clearing-price-mcp 

YEKDEM nedir?
Üretim lisansı sahibi tüzel kişilere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri için Yenilenebilir Enerji Kaynak (YEK) Belgesi verilmesi ile oluşturulan YEK Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) kurulması ile bu mekanizmadan yararlanan üreticilere aylık bazda ödenen teşviklerdir. Her bir üretim kaynağı, kurulca o üretim kaynağı için belirlenen bir katsayı ile ilgili dönem üretimi orantısında teşviki hak eder. Yenilenebilir kaynaklara ödenen bu teşvikler, uzlaştırmaya esas tüketimlerine eşit oranda olacak şekilde tüm tüketicilere dağıtılarak karşılanır.

YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) birim maliyeti, Tedarik edilen birim enerji miktarı başına, hesaplanan YEKDEM maliyetidir.

https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-0-0-122/yenilenebilir-enerji-kaynaklari-destekleme-mekanizmasi-yekdem  ve https://seffaflik.epias.com.tr/electricity/renewables-support-mechanism/unit-cost bağlantıları üzerinden verilere erişilebilmektedir. 

YEKDEM Birim Maliyeti nasıl hesaplanır?
Her ayın 15. Gününde gerçekleşen YEKDEM maliyetine ulaşılabilmektedir. YEKDEM birim maliyeti temel olarak: 

(YEK Gider – YEK Gelir) / Tedarik Yükümlülüğü Kapsamındaki Uzlaştırmaya Esas Çekiş Miktarı (UEÇM) formülü ile hesaplanmaktadır.

YEK Geliri (YG): Yenilenebilir kaynaklardan YEKDEM kapsamında olan elektrik üreticilerinin; teşvik edilen fiyatlar ile üretim miktarlarının çarpılmasından hesaplanan gelirdir.
 
YEK Gider (YEKTOB): İlgili fatura dönemi için YEKDEM kapsamındaki hem lisanslı hem de lisanssız üretim santraline sahip katılımcılara ödenecek toplam YEK bedelini (TL) ifade eder.
 
Güç Bedeli ve Güç Aşım Bedeli nedir?
Güç Bedeli: Özel trafolu müşterilerden, orta gerilim seviyesinden bağlı olan ve çift terimli tarife kullananlardan, anlaşmada belirtilen güç üzerinden aylık olarak alınan ve EPDK tarafından belirlenen kW birim bedelidir.

Güç Aşımı Bedeli: Özel trafolu müşterilerin, anlaşmada belirlenen maksimum gücü aşmaları durumunda, aşım miktarı için EPDK tarafından belirlenen birim fiyat ile hesaplanan ek bedeldir.

Reaktif Enerji Bedeli nedir?
Reaktif enerji, sisteme bağlı tüketim yapan ekipmanların çalışabilmesi için aktif enerji ile birlikte çekilen güçtür.

Mesken aboneleri, aydınlatma aboneleri ve bağlantı gücü 15 (on beş) kW (dâhil) olan abonelere reaktif enerji tarifesi uygulanmamaktadır. Bu aboneler dışındaki tüm abonelerin reaktif enerji oranlarını aşması durumunda reaktif enerji bedeli ödemesi gerekmektedir.

Sistemden çekilen/verilen reaktif enerjiyi ölçme sistemi olması zorunludur, ancak sistemi olmayan müşteriler için enerji çekişi o dönemde çektiği aktif enerjinin 0.90 katı reaktif enerji olarak kabul edilir ve buna göre reaktif enerji bedeli alınır. 

Reaktif bedel yüzdelikleri yönetmelik gereği; ‘(3) Kurulu gücü 50 kVA’nın altında olan müşteriler, çektikleri aktif enerji miktarının %33’ünü aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının %20’sini aşan şekilde kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde; kurulu gücü 50 kVA ve üstünde olanlar ise, çektikleri aktif enerji miktarının %20’sini aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının %15’ini aşan şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde, reaktif enerji tüketim bedeli ödemekle yükümlüdür.’ 

Aktif Enerji nedir?
Aktif enerji (watt) elektrik şebekesinden çekilen ve fiziksel işe dönüşen enerjidir.

Reaktif Güç cezası nasıl hesaplanır?
Reaktif güç cezası EPDK’nın belirlediği tarife üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesap aktif enerjinin reaktif enerji oranına göre belirlenir ve reaktif tüketimin tamamı çarpılarak faturaya yansıtılmaktadır. EPDK’nın belirlediği tarife üzerine katma değer vergisi, dağıtım bedeli ve diğer vergi kalemleri eklenerek elektrik fatura tutarı toplam olarak fatura altına en son ödenmesi gereken miktar yazılmaktadır.

Elektrik arıza durumlarında kiminle iletişime geçeceğim? 
Elektrik kesintisi veya benzeri teknik problemlerde bölgenizdeki dağıtım firması ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. İndirimli elektrik tedariki sağladığınız firmanın elektrik kesme hakkı bulunmamaktadır.

Faturamda yer alan Abone grubu/Abone tipi ne demektir?
Faturalardaki abone grupları ve tipleri, genellikle tüketicilerin kullanım alanlarına göre belirlenir. Mesken (konut), ticarethane, sanayi, tarımsal sulama, kamu hizmetleri gibi gruplar arasında sınıflandırılır ve ücretlendirmeler gruplara göre yapılır.

Sanayi Sicil Belgesi nedir? 
Sanayi Sicil Belgesi, Türkiye'de bir sanayi işletmesinin faaliyet gösterme iznini belgeleyen resmi bir belgedir. 

IREC nedir? YEK-G nedir?
I-REC Sertifikası (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası), yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin uluslararası düzeyde takibini ve belgelendirilmesini sağlayan bir sistemdir. Şirketlerin karbon ayak izini azaltmalarına ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.

YEK-G (Yenilenebilir Enerji Kaynak Garantisi) Sertifikası, Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin kaynağını ve çevresel özelliklerini belgelendiren ulusal bir sistemdir. Enerji piyasasında şeffaflığı arttırmakta ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmektedir. 

Sertifikaları satın almak için https://www.ronesansenerji.com/iletisim üzerinden başvuru yapabilirsiniz.
Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat